Právě si prohlížíte Produktový design – Rosa na kapradi – set konferenční stolek se svítidlem

Produktový design – Rosa na kapradi – set konferenční stolek se svítidlem

Jolana Šmejcová

Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola, Nový Bor, Wolkerova 316

Představte si, že sedíte na sluncem vyhřáté pasece uprostřed pryskyřicí vonícího lesa. Kousek před vámi roste trs kapradí. Mladé výhonky, dokonalé spirálky, překypují novým životem. Z rána je pokropila rosa, do které se opírá zlatavý sluneční paprsek – prodral se mezi stromy a kapky teď vypadají jako lesknoucí se perly.

Jsme stvořeni z přírody a každý krok blíže k ní na nás působí neuvěřitelně harmonicky. Proto je základním prvkem setu stylizace výhonku kapradí (v podobě křivky). Použila jsem ji jak u stolku, tak i u svítidla.
Dolní masivní postava stolku zdůrazňuje vztah k mateřské zemi. Prostřední skleněná část vypadá jako výše zmíněná stylizovaná křivka. Směrem nahoru (k nebi) set působí více a více odlehčeně.
Svítidlo se skládá ze skleněné koule, která do interiéru vnáší element slunce. Vypadá, jakoby se nad našimi hlavami vznášela. Druhým prvkem jsou kovové linie, ladně přehozené přes skleněnou kouli. Každá z linií je zakončena malou svíticí částí, která znázorňuje kapku rosy.
Set nabízí hned několik variant osvětlení. Pro osvětlení celé místnosti slouží skleněná koule. Světlo se o její stěny roztříští a působí potom opravdu jako slunce. Nebo měsíc? Záleží, jakou barvu světla si zrovna nastavíte. Pro útulnou večerní atmosféru zapněte pouze světélka linií. Při večírcích naopak oceníte reflektor, který vychází ze středu svítidla a míří přímo do válce pod ním, čímž vzniká neobvyklý efekt.
Pro ozvláštnění produktu je možné skla celého setu zabarvit do jakéhokoliv odstínu. Přidáním vzoru na skleněný válec bude reflektor vrhat na podlahu zajímavé stíny.