Právě si prohlížíte Produktový design – EGGO – hrací taburet pro děti z plat od vajec

Produktový design – EGGO – hrací taburet pro děti z plat od vajec

Pavlína Pěničková

Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku, Hradec Králové

EGGO – hrací taburet z plat od vajec vznikl jako klauzurní práce na téma UPCYKLACE.
Plata jako materiál na základ taburetu jsem vybrala z několika důvodů – špatně se recyklují a v gastronomickém odvětví se tento odpad tvoří denně viz. školní jídelna, z které plata mám. Využila jsem nápadu, se kterým se pracuje s kartonem – plata ani karton nevydrží tak dlouho, jsou ale levná, takže je to ideální řešení pro mladé lidi do prvního bytu či děti – kde se počítá, že nábytek bude mít menší životnost a dojde k jeho výměně.
Základ taburetu tvoří šest plat lepených k sobě. Sedmé plato je na volno a je na něj připevněný sedák, který slouží i jako hrací deska. Uživatel si tedy může vybrat, kterou desku si zvolí. Tím, že plata do sebe pasují, je výměna jednoduchá a zvládne ji i samo dítě.
Potahová látka je z filcu, u kterého jsem využila přilnavosti suchého zipu. Tudíž po hraní, si na taburet může dítě sednout bez toho, aby obrazce či rozehranou hru poničilo. Vytvořila jsem sadu tří hracích desek, které jdou jednoduše vyměnit a mohou sloužit pouze k sezení – tvoření obrázků z geometrických tvarů, šachovnice na piškvorky či dámu a člověče nezlob se. Volila jsem klasické hry, které jsou (nejen) u dětí oblíbené a jejich pravidla dobře znají.
Celá sada je propojena díky opakujícím se barvám na deskách – světle a tmavě modrá, žlutá a růžová. Barvy jsou v příjemných tónech, aby nerušily zbytek interiéru, ale zároveň vyvolávaly hravost.