Dne 11. 5. 2023 na Střední škole a Vyšší odborné škole reklamní a umělecké tvorby Michael konal 2. ročník DESIGN AWARD DAY určený pro budoucí designéry a architekty. Jeho součástí bylo také vyhlášení výsledků soutěže Design Award. Pro návštěvníky byl připraven zajímavý program. Od rána probíhaly odborné přednášky významných designérů a renomovaných společností.

Přednáška Jany Kotáskové z IKEA upoutala všechny návštěvníky, kteří se mohli dozvědět informace o vývoji a výrobě produktů, navrhování nových prezentačních prostor a o práci IKEA designérů. Tento rok se v kategorii produktového designu sešlo mnoho kvalitních návrhů, proto se Ikea rozhodla udělit svou cenu za udržitelný design. Tu vyhrál Filip Svoboda – Hranice 3D tisku/ AKADEMIE – Vyšší odborná škola, Gymnázium a Střední odborná škola uměleckoprůmyslová Světlá nad Sázavou.

Jednu z dalších zajímavých přednášek připravil Hynek Medřický z Artemide, známý světlonoš a bojovník za zdravé osvětlení. Přednáška „Vliv světla na živý organismus“ byla tak pohlcující, že přesáhla dvojnásobně stanovený limit. Přednáška pak obsahovala jak fyzikální úvod do světla tak i celkový pojem negativního vlivu nočního osvětlení na živé organismy. Další přednášejícím byla Eliška Novák Knotková z Balance Is Motion. Její přednáška byla zaměřena na cyrkularni design a jak co nejvíc prodloužit životnost produktového designu. Účastníci přednášky se pak setkali i s pojmem „life cycle assessment“(LCA). Touto metodou se pak stanovuje zátěž nového produktu na životní prostředí. 
Poslední z přednášejících byl Lukáš Pipek, ředitel Czech Design Week. Jeho přednáška směřovala k mladým designérům, jejichž práce se snaží prezentovat každým rokem na designérské výstavě Czech Design Week. Hovořil o důležitosti umět prosadit nejen sám sebe, ale umět především prosadit svůj návrh.

Odpoledne patřilo designové soutěži, která je určena studentům středních a vyšších odborných škol zaměřených na produktový nebo interiérový design. Tato soutěž je v celé ČR ojedinělá a také proto se soutěže přihlásilo 98 účastníků ze 14 škol z celé ČR.

Návštěvníci – především studenti během celého designového dne mohli diskutovat s odborníky, vyměňovat si své zkušeností nebo nasbírat zajímavé podněty a kontakty pro budoucí práci designérů a architektů. Všechny přihlášené návrhy si můžete prohlédnout na www.design-award.cz a na instagramu. www.instagram.com/design_award/
Informace o škole Michael najdete na www.skolamichael.cz a www.akademiemichael.cz.

V soutěži byly hodnoceny 3 kategorie: Soukromý interiér, Veřejný interiér a Produktový design. Do sedmičlenné porota zasedli: Lukáš Pipek – ředitel Czech Design Week , sběratel a propagátor designu, MgA. Eliška Novák Knotková – zakladatelka studia Balance is Motion zaměřeného na udržitelný design, materiálová poradkyně, MgA. Lenka Stejskalová Skoumalová – výtvarnice a sklářka, pedagožka SŠ a VOŠ Michael a odborná asistentka na ÚVT FA ČVUT, MgA. Andrea Vokřálová interiérová designérka a sklářka, vedoucí oboru Design interiéru na SŠ a VOŠ Michael, zakladatelka Andys Design, MgA. Michael Franče – designér a keramik, který navrhuje pod značkou FRA-gile, vedoucí ateliéru Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu na Akademii ve Světlé nad Sázavou, Mgr. Art. Michaela Ošťádalová – interiérová designérka a grafička, pedagožka na SŠ a VOŠ Michael, a MgA. Petr Vykoukal – designér, pedagog na SŠ a VOŠ Michael.


Zde jsou vítězové:
Soukromý interiér

1. místo: Lucie Kučerová – Koupelna /Michael SŠ a VOŠ reklamní a umělecké tvorby, Praha

2. místo: Anastasia Afabashyan – Tiny House / Michael SŠ a VOŠ reklamní a umělecké
tvorby, Praha

3. místo: Ema Alexandra Warren – Tiny House / Michael SŠ a VOŠ reklamní a umělecké tvorby, Praha


Veřejný interiér

1. místo: Nikola Bartalová – Finská sauna u jezera / Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Šumperk

2. místo: Adéla Slivková – Thallasa – plážový domek / Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí

3. místo: Světlana Šmotková – Dynamic Urban Furniture / Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Šumperk


Produktový design

1. místo: Aneta Tůmová – Nobe / Střední škola designu interiéru Kateřinky – Liberec, s.r.o.

2. místo: Jennifer Koudelková – Ice Cream váza / AKADEMIE – Světlá nad Sázavou, Vyšší odborná škola, Gymnázium a Střední odborná škola uměleckoprůmyslová Světlá nad Sázavou

3. místo: Kristýna Síčová – Climbing / Střední škola řezbářská Tovačov
Všem vítězům blahopřejeme.

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress