Právě si prohlížíte Produktový design – Click

Produktový design – Click

Martin Sonnek

Střední umělecká škola v Ostravě

Klika „CLICK“ vznikla v rámci oborového zadání.
   Zamýšlel jsem se nad kompozicí tvarů, které by do sebe zapadaly tak, aby vypadaly odlehčeně, ale byly pevné při každém pohybu. Mým cílem bylo upoutat pozornost přímo na kliku, která je hlavní součást dveří a k ní vhodně umístit osazení s klíčovou dírkou.
   Klika se skládá z navzájem se podpírajících čtyř hranolů v kontrastu s kulatou částí (při výrobě by toto byl jeden odlitek). Tato část je vložena do kulatého osazení zapuštěného ve dveřích. Horní a spodní osazení je stejně velké a jeho tvar je uzpůsoben pro vložení do předem vyvrtané díry ve dveřích. Díky přesahům na krajích osazení překryje případné nedokonalosti řezu. Součást klíčové dírky se do osazení nacvakne.
   Pohodlná ergonomie je zajištěna pozicí dvou největších hranolů do tvaru X ve všech pohledech (viz technický výkres).
   Montáž samotné kliky funguje na obou stranách rozdílně kvůli zapuštění ve dveřích. Na první straně se tyč přitáhne ke klice pomocí červíku a vloží se do dveří. Z druhé strany se klika umístí pod správným úhlem a točením ve směru otevírání dosedne do správné polohy. Nemusíte se bát, že by se klika při otevírání dveří povolila. Povolí se pomocí točení proti otevírání (tzv. nahoru).
   Materiál je možné sladit s typem dveří, avšak základní verze je bílý kov a nerezová rukojeť. Kontrastní varianta pak tmavě šedá s černou rukojetí.
   Klika je navržena do elegantních soukromých interiérů, ve kterých převládá minimalismus. Nezanikne však ani v okázalých interiérech veřejných prostorů, kde si vyžádá vaši pozornost.