Právě si prohlížíte Produktový design – Hydroponická zahrada – Fiore

Produktový design – Hydroponická zahrada – Fiore

Barbora Kološová

Střední umělecká škola, Ostrava, příspěvková organizace

Hydroponická zahrada Fiore disponuje jak současnými, tak i budoucími trendy v hydroponii. Jedná se o futurologickou studii produktového designu, avšak díky obrovským pokrokům ve vědě a průmyslu, které lidstvo momentálně přináší, by bylo možné zahradu uvést do provozu i nyní.
Fiore, z Italského květina, slouží ke snadnému pěstování živých rostlin pomocí jednoduchých mechanismů. Díky svému minimalistickému tvaru a funkční velikosti se vejde do interiéru i těch nejmenších místností v bytových jednotkách.
Zahrada díky zabudovaným solárním panelům nepotřebuje žádný přívod energie, pouze slunce, které pokryje potřeby led podsvícení i čerpadla. Sazenici stačí zasadit do kokosového vlákna v určené přihrádce, poté nalít vodu do spodní nádržky s čerpadlem a za pár týdnů se můžete pyšnit zelenými bylinkami a jinými kvetoucími organismy. Hydroponický mechanismus umožňuje cirkulaci vody, tudíž se o zahradu není potřeba starat po dobu až 2 měsíců (dle zvolených rostlin).
Design zahrady Fiore vychází z plastových kvádrů, které jsou zkroucené o 90° a vytváří tak při navrstvení více dílů harmonickou kompozici  s dostatečným prostorem pro květiny. Hrubé plexisklo na krajích opticky díly spojuje. Konečnou stabilitu produktu zajišťuje podstavec fungující v podstatě jako blok závaží, které může být vyrobeno například z betonu. Vnitřní hydroponický mechanismus, taktéž z plastu, vychází již z funkčních zahrad, disponuje opakovaným používáním vody z nádržky, do které lze přidat i potřebné živiny pro rostliny.

Napsat komentář