Právě si prohlížíte Produktový design – Imagine – stojan na kolo

Produktový design – Imagine – stojan na kolo

Kateřina Hovorková

Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku, Hradec Králové

Tento stojan na kolo je vymyšlený tak, aby zapadal do parků nebo do sadů. V mém případě myšleno do Šimkových sadů v Hradci Králové. Proto je také tvořen ze zaoblených tvarů a zaobleného profilu, aby ladil do celkového vzhledu sadů. Důvodem výběru této lokality je, že jsem si všimla, že rodiče s dětmi jezdí často do parků na pikniky a děti mají s sebou různá kola a odrážedla.
Stojan má být hravý a má vyvolávat představy a asociace, které v parku vykouzlí úsměv na tváři. Z této idey také vychází název stojanu – Imagine.
Pro výrobu modelu jsem vybrala tvar, který může připomínat postavu, sněhuláka či hmyz. V návrzích mám tvarů mnohem více. Park by tak mohl být ozvláštněn celou sadou stojanů různých tvarů. Cílem této rozmanitosti je motivovat především děti k parkování kol na místech k tomu určených a nenechávat je mimo.
        Díky několika kruhům v různých výškách je možno pohodlně připnout jízdní kolo či odrážedlo jakékoliv velikosti. Proto není problém s dámským ani dětským kolem. Kuličky na bocích zabrání dostávání zbytečného nepořádku do mezer.
        Profil kapkovitého tvaru dodá nevšednímu stojanu jiskru a zároveň ho odlehčí. Tloušťka je dostatečně silná, aby nešel stojan jen tak rozříznout a ukrást kolo.
        Stojan je vyroben z litiny a ošetřen žárovým zinkováním. Nebo je možnost ošetřit stojan komaxitem a vybrat barvu na ozvláštnění.
        Stojan by mohl být v zemi připevněn závitovou tyčí nebo šroubem.