Právě si prohlížíte Produktový design – PAVOUČÍ KŘESLO UŠÁK

Produktový design – PAVOUČÍ KŘESLO UŠÁK

Bronislav Váňa

Střední škola řemeslná, Jaroměř, Studničkova 260

Projekt byl inspirovaný starožitným křeslem ušák, který jsem renovovala/restaurovala klasickou technologií. Další inspirací mi byli pavouci, hlavně jejich končetiny, které by se mi někdy při práci hodily, jejich prvky jsem zakomponovala do svého projektu.

Křeslo pavoučí ušák se skládá z šesti nohou a  dvou područek, které sahají až na zem. Jsou tvořeny z masivního dubu a tvoří dojem pavouka.

 Sedák je tvořen z březové překližované desky, nohy jsou k desce přidělané šrouby. Měkkou část sedáku tvoří PPUR pěna a PUR pěna N4050, které jsou k sobě přilepené. Celý sedák je potažený PES rounem a na vrchu je potažený látkou, která je ze spodu přichycena sponkami. 

Opěra je tvořena smrkovými hranoly, na jejich konci jsou přilepené půlkulaté dílce, které tvoří ozdobu.  V opěře najdeme pryžtextilní popruhy, které tvoří pružnou a pohodlnou část. PUR pěna N3240 je přilepená a přidělaná tak, aby tvořila oblouky. Nahoře je přetažená přes půlkulaté dílce a vzadu přilepená. 

V uších s boky se nachází područky. Boky tvoří kostra z masivního smrku a PUR pěny N3240, celé je to dáno do PES rouna, stejně jako opěra. 

Ušitý potah, který sedí, je vtažen ze spod a přetažen z vrchu. Celý je při sponkovaný. 

 Záda se skládají z lepenky a PES rouna, na vrchu je potahová látka. Látkou je uzavřena celá kostra tak, aby to dobře vypadalo. Spodek zakrytý  stejnou látkou, jelikož je viditelný.