Právě si prohlížíte Produktový design – Strand

Produktový design – Strand

Kateřina Křižková

Střední škola designu interiéru Kateřinky – Liberec

Koncept projektu Strand je recyklace starých lan a ekologicky udržitelný přístup k maximálnímu využití všech částí lana. Cílem je minimalizace odpadu a podpora recyklace transformací starých lan na nové, funkční a unikátní produkty, které zachovávají vzhled a historii původního lana. Výsledkem jsou originální produkty nesoucí příběh svého předchozího použití.

Ekologická udržitelnost je klíčovým aspektem projektu. Přeměnou starých lan na nové produkty snižujeme množství odpadu a podporujeme recyklaci, což přispívá k ochraně životního prostředí. Materiál polyamid, ze kterého je vyroben oplet lana, je velmi odolný a má malou nasákavost, což zaručuje dlouhou životnost a vysokou funkčnost výrobků.

Lano se skládá ze dvou hlavních částí: opletu a jádra. Jádro má hlavní nosnou funkci, zatímco oplet chrání jádro před poškozením a pronikáním vody díky speciální impregnaci. Technologický postup zahrnuje vyjmutí jádra lana, které se rozplete a roztrhá na vatu používanou jako výplň čalounění. Oplet lana se přežehlí a jednotlivé pruhy se sešijí k sobě, čímž vzniká potah. Tento postup umožňuje vytvoření produktů, které jsou ekologické, estetické a funkční.