Právě si prohlížíte Soukromý interiér – R9

Soukromý interiér – R9

Martin Sonnek

Střední umělecká škola v Ostravě, příspěvková organizace

R9 [nine reflections] je soběstačné apartmá/prázdninové bydlení do severské krajiny. Hlavním konceptem je přiblížit člověka do bezprostřední blízkosti přírody. Tím je dosaženo obrovskými okny, které zde zastávají funkci klasických zdí. Tyto okna jsou upevněna do devíti nosných pilířů a vytváří devítiúhelník.
   Pro pohyb mezi přírodou a patry R9 slouží plošina upevněná do pilířů (plošin je zde nainstalovaných více nad sebou, aby nedocházelo k nebezpečným situacím).
   V prvním patře se nachází kuchyň s jídelním stolem a dekorací v podobě mechové zdi. Dále je zde oddělitelný obývací pokoj, ve kterém je možné spustit okna dolů (první patro je tři metry nad zemí), čímž vznikne nerušený výhled na krajinu s čerstvým vzduchem přírody.
   V druhém patře se po pravé straně z plošiny nachází koupelna, na konci chodby oddělená toaleta a vlevo velký úložný prostor, nad kterým je spodní postel palandy. Po žebřících nahoru se dostaneme k manželské posteli vpravo a k horní posteli palandy vlevo. Horní postele nabízí pohled na noční oblohu přes prosklenou střechu s podhledovým osvětlením.
   Aby se ve dne místnost na spaní nepřehřívala, pokryje střechu stínem několik vysouvacích solárních panelů, které slouží jako zdroj elektrické energie společně s venkovními roletami (které taky zabraňují skleníkovému efektu) a vodními turbínami v pilířích, jež se roztáčí v případě deště. Zdrojem pitné vody může být retenční nádrž nebo jezero poblíž (filtrace vody je umístěna v pilířích).
   Zázemí R9 je určeno pro pohodlí čtyř osob, které chtějí zažít jedinečný pobyt v přírodě a zpříjemnit si tak náš zrychlený a stresový způsob života.