Právě si prohlížíte Soukromý interiér – Slim house

Soukromý interiér – Slim house

Ondřej Hruban

Střední škola designu a módy, Prostějov

Zadání maturitní práce byly tři, já jsem si vybral úzký dům na Holandském nábřeží o rozměrech zhruba 5×15 metrů.  Bydlení v zajímavých lokalitách velkých měst sebou totiž nese větší finanční nároky, které se často projeví ve velikosti domu či bytu. Není ojedinělé, že především mladí zájemci o zajímavou lokalitu volí minimální velikost domu a snaží se využít potenciál místa a prostoru. Napříč Evropou můžeme sledovat zajímavé počiny velmi úzkých domů, které mají pečlivě uspořádán vnitřní prostor splňující současné nároky na bydlení.  Úkolem tedy bylo navrhnout interiér takového úzkého domu situovaného na nábřeží ve vybraném holandském městě. Investory jsou grafik a malířka, mladý pár, kteří rádi tvoří nejen v ateliéru, ale také doma. Požadují co nejefektivněji uspořádané prostory domu při zachování všech důležitých zón – předsíň či vstupní halu, koupelnu s WC, kuchyň, úložné prostory na oděvy, obývací část, jídelní část a spací část. Prostory se mohly prolínat. Nepotřebují mnoho nábytku, ale vyznají se v designu a ocení zajímavé solitérní kousky. V domě by měly mít své místo i obrazy.

Co se týče mého konceptu, vycházel jsem z toho, že většina nizozemské populace používá jako dopravní prostředek jízdní kola. Proto byl bicykl mojí inspirací při tvorbě projektu. V interiéru se tak objevují prvky naznačující vřelý vztah klientů k jízdním kolům. Jedním z motivů je například kruh, který je v interiéru několikrát použitý až skrytý.

Celý dům jsem se snažil ladit tak, aby se v něm klienti cítili co nejpříjemněji. Chtěl jsem, aby dům působil čistým, vzdušným, někdy i galerijním dojmem.
Pracoval jsem především se světlými tóny a pohrával jsem si s osvětlením.