Právě si prohlížíte Veřejný interiér – Mateřská škola Jiráskova

Veřejný interiér – Mateřská škola Jiráskova

Eliška Jiráčková

Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku

Můj návrh veřejného prostoru se zaměřuje na mateřskou školu situovanou v Jiráskově ulici ve městě Heřmanův Městec. Jedná se o komplex sloužící několik let bez větších interiérových změn. Mateřské školy se odjakživa snaží dětem nabídnout co největší škálu barev, hraček a nucenosti zabavit oči, co to jen jde, je to však správná úvaha nad interiérem pro děti?

Mým cílem bylo interiér navrhnout velice jednoduchý bez zbytečných kombinací barev. Domnívám se, že dětská fantazie nepotřebuje nucenou dětskost v barvách, aby se mysl dokázala zabavit a rozvíjet, ba naopak si myslím, že pro děti to má opačný efekt.

Prostory stávající školky měly dostatek denního světla, ale její barevnost a smutný nábytek světlo utlumovaly. Interiér jsem odlehčila, aby byl vhodný pro dětský pohyb a radovánky. Rozdělila jsem místnost na dvě části: první pro hraní a spánek, kde se v určitou dobu vyskládají postýlky, a druhou pro kreativitu, vyrábění a jedení. Inspirací pro vybavení a barevnost byla čalouněná mozaika ze zvířátek v červeno-béžovo-hnědých tónech, které se prolínají hlavním prostorem i chodbou školky. Tyto barvy jsou syté a ladné, což podporuje jednoduchost. Tvar zvířátek je použit ve skříních a na ohraničení místností z dubové překližky, která přináší pocit tepla. Na podlahy jsem použila terazzo stěrku a polyuretanovou stěrku. Roznoží zvířat jsem použila jako košíky létajících balónů, spojených provazy se stropem, což odděluje hrací část od jídelní. Strop je z etfe plastu běžně používaného v architektuře, který vytváří dojem oblaku prosvíceného sluncem. Koupelna a chodba jsou ve stejném duchu jako herna, která zůstává nejvýraznějším prvkem interiéru.