Právě si prohlížíte Veřejný interiér – Vyhlídka

Veřejný interiér – Vyhlídka

Kateřina Pospíšilová

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Šumperk, Gen. Krátkého 1

Můj návrh odpočinkového turistického relaxačního místa jsem koncipovala jako otevřené posezení s možností využití krytého přístřešku rozhledny, který poskytuje útočiště před nepřízní počasí a umožňuje výhled do krajiny.

Záměrem návrhu je nevtíravé a elegantní spojení s okolní krajinou, a to použitím dnes velmi moderních materiálových prvků – beton a dřevo. Použité materiály splňují i nároky kladené na provoz a údržbu vzniklého prostoru.

Betonové prvky (sezení) jsou řešeny jako sestavitelné části skořepinového charakteru, které nemají vliv na terénní změny při jejich usazení na místo. Jedná se pouze o případné jednoduché srovnání povrchu a obsypání daných míst trochou půdy. Prvky napodobují skalní popraskané útvary vystupující na povrch a jejich případná omšelost nebude na závadu. Výrobně se jedná o beton s kovou výztuží (sítí), která dodává betonové skořepině pevnost. Tato technologie se používá dnes již v mnoha odvětvích.

Betonový základ pro rozhlednu již musí mít pevné základy a tvoří se pomocí bednění, kdy horní část odpovídá tvarově segmentům k sezení. Opláštění rozhledny je vyrobeno z dřevěných latí (lamel) ze severského smrku či modřínu s povrchovou úpravou – mořením. Vnitřní konstrukce pro uchycení stěny je vyrobena ze stejného materiálu za pomocí ohýbáni a lepení jednotlivých lamel. Na střechu může být použit materiál z polykarbonátu nebo dřeva. Dřevěná varianta pak může být opatřená lehkou krytinou.